Mustafa Kobaş, Köpek Eğitmeni, Köpek Eğitimi İzmir

Köpek Eğitimi Şartmıdır ?

>Bilgi Bankası>Ana Sayfa

Köpek bakmaya karar verdiğimiz andan itibaren eğitimi konusunda birçok farklı fikirler duyarız. Eğitim gerekli mi? Neden gerekli? Kendim eğitebilir miyim? Eğitmezsem ne olur;gibi birçok soru gelir aklımıza..Ne yazık ki çoğu zaman eğitim kararını yaşadığımız bazı olumsuzluklardan sonra almaya başlarız. İşte eğitime genel bir bakış açışıyla birlikte neden eğitim sorusuna biraz cevap bulmaya çalışalım.

Köpek eğitimine genel bir bakış

Son yıllarda birçok ailenin çeşitli nedenlerle evlerinde köpek beslemelerindeki artış, onların eğitilmesinin gerekip gerekmediği tartışmalarını da doğurmuştur. Benim köpeğim zaten akıllı eğitime ihtiyacı yok her dediğimi anlıyor demek, eğitimli bir köpeğin hayatımızı nasıl daha kolaylaştıracağını ve bu eğitimin onun karakteri üzerinde nasıl olumlu etkiler bırakacağını anlamamak ve görmezden gelmek demektir. Nasıl zeki olmak eğitimli olmak manasına gelmiyorsa köpeğinizin yetenek ve zekâsını da değerlendirmek aynı şekilde faydalı olacaktır.

Yolda yürürken eğitimli bir köpekle eğitimsiz bir köpeği ayırt edebilmek o kadar da zor değildir. Çoğu kez sahibini istediği yöne sürükleyen köpekler görürüz. Yürüyüş keyif olmaktan çıkmış kimin kimi dolaştırdığı belli değildir maalesef . Ayrıca köpeğinizden güçlü olduğunuzu ve onu kontrol edebileceğinizi düşünerek hareket ederseniz köpeğinizin çekmesini ve daha sert çekmesini pekiştirerek bunun önüne geçilmez bir durum almasına neden oluruz. Buna alternatif olarak önünüze gelecek yöntem ise köpeğinizin canını yakarak yanınızda yürümesini sağlayacak dikenli tasma veya boğma tasma gibi hiç hoş olmayan yöntemlerdir. Zamanında yanımızda yürümeyi pozitif eğitim sistemiyle öğretmeyişimizin bedelini yine köpeklerimiz ödeyecektir. Bu tür durumlarla karşılaşmak istemiyorsak eğitimin gerekliliğini kavramamıza yeterli olur sanırım.

Birazda güncel yaşantımızda yaşayacağımız zorluklara bir göz atalım.. Ev, iş, çocuk, toplantı, seyahat, misafir, yetişmesi gereken evraklar, sunumlar, yoğun bir iş temposunun yorgunluğu vs vs.. akşam işten yorgun argın gelmiş kanepeye iki dakika uzanıp günün yorgunluğunu atmak isterken birden üzerinizde tepinen bir köpeğinizin olması, çocuklarınızın dersleri ile ilgilenirken köpeğinizin araya girip sürekli rahatsızlık vermesi ve defterleri, kitapları ağzına alması, misafirleriniz geldiğinde kapıda üstlerine zıplaması , oturup sohbet esnasında yaptığınız servis başında yemek dilenmesi misafirlerinizi rahat bırakmaması gibi birçok örnek de zamanında eğitim verilmeyen ZEKİ! köpeğimizin bize yaşatabileceği risklerdir.Ev yaşantımızın dışında; dışarıda yürüyüş yaparken kendini sevdirebilmek için yoldan gelip geçen insanların üzerine atlaması da istenilmeyen olaylara maruz kalmamıza sebebiyet verebilir.. Karşıdan hamile bir bayanın geldiğini ve köpeğinizin üzerine atladığını düşüne biliyor musunuz, ya da köpekten korkan bir çocuğun üzerine atlamasının getirebileceği sonuçları…

Bu tür olayların sonucunda karşınızdaki insanın bedensel olarak yaralanmasına ve hatta psikolojik olarak köpeklerden korkmasına neden olabiliriniz. Yaşanabilecek bu tür birçok aksilik ve tatsız olaylar vardır. İnsanoğlunun yaşantısına adım atmayı, bizlerin yaşamına girmeyi tercih edenler köpekler değildir.. Eğer onları kendi yaşantımıza mahkûm ettiysek yaşamak zorunda oldukları bu yaşam tarzı içerisinde içgüdülerini kaybetmeden, bizim sosyal yaşantımıza ayak uydurmalarına ve görgü kurallarını öğrenmelerine yardımcı olmalıyız.. Vereceğimiz bu hak hem köpeklerimizin bizlerle beraber çok daha rahat bir uyum içerisinde yaşayarak içgüdülerini kaybetmemelerini hem de bizlerin sosyal yaşantımızda rahat etmemizi sağlayacaktır.