Mustafa Kobaş, Köpek Eğitmeni, Köpek Eğitimi İzmir

Köpek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli & Hangi Irklar

>Bilgi Bankası>Ana Sayfa

Artık köpek bakmaya hazırsınız. Peki, hangi ırkı seçmeli ve köpek seçerken nelere dikkat etmelisiniz.

— Öncelikle köpek seçimin önce köpeğinizle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz, köpeğiniz koruma amaçlımı, av amaçlı, Çocuğunuza bakıcılık amaçlımı, ev içerisinde beraberce bir ömrü paylaşabileceğiniz dost amaçlımı? Bunun gibi birçok amacınıza yönelik ırk seçimi yapmalısınız.

— Köpeğinize ev içerisinde mi yoksa ev dışarısında bir yerde mi ( bahçe, balkon, teras vb. ) bakacaksınız? Yaşayacağı konuma göre ırk seçimi yapılmalı

—Köpeğimi nerden seçmeliyim? ( petshop, köpek üretim çiftlikleri, evde doğmuş yavru, barınak. ) bu seçimde evde doğum yapmış anne altından alınan yavrular tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni doğum yapan anne köpeğin ticari amaç güdülmeden ve sahibinin köpeğini dostu olarak gördüğün bir annenin yavrusu karakter ve sağlık olarak petshop ve çiftlik yavrularından gerek psikolojik gerekse anatomik olarak daha sağlıklı olmasından ötürü tavsiye edilmektedir. Eğer bir köpek üretim çiftliğinden alınacaksa, çiftliğin gidilip sağlık koşullarına bakılıp köpeklerin yaşam şartları ve koşulları incelenmeli. En önemli nokta yavrunun anne ve babası bire bir görülmeli. Bununla ilgili olarak dikkat etmeniz gereken konuları sizler için bazı başlıklar altında toparlayarak hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini birlikte inceliyelim.

1: Anne ve baba hakkında bilgi sahibi olmak
—Anne ve baba da kalıtsan rahatsızlıkların bulunup bulunmadığına
—Anne ve babanın agresif ( saldırgan ) yada korkak olup olmadığı.
—Anne ve babada karakter, davranış bozukluklarının olup olmadığı

2: Sağlık ve karakter konusunda bilgi sahibi olmak
—Seçilecek yavrunun sağlıklı olup olmadığına
—Alınılacak yerde gerekli sağlık kontrollerinin, aşılarının yapılıp yapılmadığına
—Yavru köpeğin gerekli karakter ve davranış testlerinin yapılması, yapılan testlerin sonucunda yaşantınızda amaçladığınız yapıya uygun yavrunun seçilmesi.
—Eğer yavrunuz 60 günlük ( 2 aylık ) tan büyük ise ve ikinci sahibi iseniz önceki sahibinin yavruya ne şekilde davrandığı. Bedensel ya da psikolojik şiddet uygulayıp uygulamadığını araştırınız
—60 günlükten ufak olup olmadığı

3: Sosyalizasyonu hakkında bilgi sahibi olmak
—Anne sütünden vaktinde kesilip ( 45 günlükken yavrular sütten kesilir ) kardeşleri ile gerekli olan sosyalleşme dönemini geçirip geçirmediği ( 45 ile 60 günlük oldukları sıra yavruların kardeşleri yanındaki 3.sosyalleşme dönemidir. )
—Kardeşleri arasındaki konumu ( pasif, aktif, lider )

Edinilen bu bilgilerin dışında
—Irk seçimlerinde ev içerisindeki bakımlarını ve bakımlarına ayırabileceğiniz zamanı hesaplamalı
—Barınaklardan seçilecek yavrularda ise anne ve babanın geçmişi bilinmemekle birlikte ne tür travmalara ( sarsıntı ) maruz kaldıkları da bir muammadır. Bu tür yerlerden yavru köpek seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus yavrunun insanlardan uzaklaşıp uzaklaşmadığı, insanlara karşı güvensiz olup olmadığı ya da agresyon ( saldırganlık ) gösterip göstermediğidir.