Mustafa Kobaş, Köpek Eğitmeni, Köpek Eğitimi İzmir

İtaat Programı

>İtaat Eğitimi>Ana Sayfa

Köpek eğitim ile ilgili hala ülkemizde birçok tartışma yer almaktadır. Bazı köpek sahipleri köpek eğitiminin gereksiz ve anlamsız olduğunu savunmaktadırlar. Köpek eğitiminin amacı ve esasen EĞİTİMİN ne anlama geldiğini tam olarak bilmemekle birlikte yanlış anlatılmaktadır.

Köpek eğitimi köpeğinizin itaatinden önce düzgün karakterde, sosyal bir yaşamın temellerinin atılmasını sağlamaktır. 10-15 yılınızı birlikte geçireceğiniz dostlarınızın beden dilini öğrenerek karşılıklı iletişiminizin güçlenmesi sağlanılır. Diğer yandan köpeklerimizle iletişim kurarken yaşamları ve doğalarında var olan içgüdüleri göz ardı edilmeden bizlerin yaşantısına mahkûm ettiğimiz dostlarımızı bu içgüdü ile birlikte adaptasyonunu sağlayarak rahat ve huzurlu bir yaşam sürmek eğitimin önceliğidir. Eğitim sırasında köpeğinizin öğrendiği komutlar hem biricik köpeğinizin hem de sizlerin hayatlarını kolaylaştıracağı komut zinciridir.

Eğitime mutlak itaat gözüyle bakmak yanlış olacaktır, biz buna itaat eğitimi yerine birlikte geçirilen zaman dilimi içerisindeki aktivite desek daha doğru olacaktır. Köpeğinizle birlikte yapacağınız eğitim çalışmaları esasen köpeğinizin hem beynini, hem kaslarını, hem de düşünebilme yetisini çalıştırdığınız bir spor aktivitesidir. Bu spor aktivitesinin dışında, yapılan eğitimin başka bir bakış açısıyla sizin köpeğiniz üzerinde doğru ve otorite sahibi bir lider olmanız, bir lider olarak onun ihtiyaçlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Yani eğitim mutlak itaat değil, birlikte geçirilen keyifli bir zaman dilimi ve Doğru liderliğin anahtarı olmakla beraber biz insanlar içinde büyük bir dinlence demektir.